A per során a legnagyobb figyelem várhatóan a terrortámadásokat végrehajtó dzsihadista kommandó egyetlen túlélőjére, Salah Abdeslamra fog vetülni. A francia-marokkói állampolgárságú, de Brüsszelben felnőtt 32 éves férfi a többi terroristával ellentétben soha nem járt Szíriában, és nem kapott kiképzést. Hogy mi volt a szerepe a támadásokban, azt már lehet tudni, azt viszont nem, hogyan és miért maradt életben.
2015. november 13-án Abdeslam szállította a helyszínre a Stade de France nemzeti stadionnál magát felrobbantó három öngyilkos merénylőt, majd Párizs északi részén hagyta a gépkocsit. Ezután az egyik déli elővárosban, Chatillonban töltötte az éjszakát. A robbanóövét, amellyel a nyomozók szerint feltételezhetően a metróban kellett volna felrobbantania magát, tíz nappal később ebben az elővárosban találták meg egy szemetes kukában.
„Éppen hamburgerünket ettünk két haverral, amikor odajött hozzánk éjjel 1 körül. Normális fickónak tűnt, akinek épp nincs semmi dolga. Elkezdtünk dumálni, szimpatikus volt, velünk maradt” – mondta el egy 17 éves fiú azok közül. A fiatalok magukkal hívták a metrómegálló közelében lévő egyik lakótelepi ház lépcsőházába, ahol megosztották vele sült krumplijukat.
Abdel néven mutatkozott be, belga akcentussal beszélt, pufi dzseki volt rajta, és nagyon fáradtnak látszott. Azt mondta a tinédzsereknek, hogy kerékbilincset tettek a gépkocsijára, így most az unokatestvéreit várja, akik hajnalban jönnek érte. Reggel fél 5-ig maradtak együtt, ettek és füveztek, amíg a terroristáért meg nem érkeztek a tettestársai, akik hazavitték Brüsszelbe. Abdeslam addig a jövőbeni terveiről mesélt nekik, s a szerelméről, akivel össze akarnak házasodni.
A fiatalok az éjszaka folyamán a mobiltelefonjaikon értesültek a merényletekről. Együtt nézték meg a Bataclan koncertteremben történt lövöldözésről készült felvételt, amely azonnal felkerült az internetre. „Abdeslam megállt a barátom mögött, akinél a telefon volt, és azt mondta, hogy embertelen, ami történt. Olyan volt, mintha akkor szerzett volna tudomást az egészről” – mondta az egyik gimnazista.
Abdeslam, aki nem szerepelt a francia titkosszolgálatok nyilvántartásában, a saját nevére, saját bankkártyájával bérelt ki lakásokat Párizsban a merényletek elkövetői számára, és abból a három gépkocsiból is ő bérelt kettőt, amelyekkel a terroristák a támadások helyszíneire érkeztek. Azzal is gyanúsítják, hogy a Szíriából visszatérő európai dzsihadisták többségét ő szállította Európa különböző városaiból – így Budapestről is – Brüsszelbe. Ő maga viszont soha nem járt az iszlamista harcok területein.
Brüsszelben született egy ötgyerekes arab családban, ott is nőtt fel és ott is fogták el négy hónappal a merényletek után. Kisstílű bűnözőként volt ismert a kerületében, tucatszor elítélték közúti szabálysértésekért, erőszakért, 2010-ben pedig rablási kísérletért. Tettestársa az egyik legjobb gyerekkori barátja, Abdelhamid Abaaoud volt, akit később a terrorkommandó operációs vezetőjének jelölt ki az Iszlám Állam.
Abdeslamot nagy bulizósként ismerték a barátai. Soha nem dolgozott, leggyakrabban a bátyjának, Brahimnak, a terrorkommandó egyik öngyilkos merénylőjének kávézójában lógott. Menyasszonya szerint 2014 végén kezdett érdeklődni a szíriai harcok iránt, őt is győzködte, hogy utazzanak el együtt. A lány azonban nem vette komolyan, miután Abdeslam szívesebben járt szórakozni, mint imádkozni. Más hozzátartozók szerint azonban Brahim és Abdeslam egyik napról a másikra abbahagyta az ivást, és elkezdtek az iszlám vallás felé fordulni. Dzsihadista videókat és háborús felhívásokat néztek reggeltől estig. A belga titkosszolgálatok 2015. januárjában nyilvántartásba vették szíriai tervei miatt, februárban ki is hallgatták az akkor már dzsihadistaként keresett Abaaoudhoz fűződő viszonyáról. Azt vallotta, hogy jó fejnek tartja gyerekkori barátját, de nem ért egyet azzal, amit dzsihadistaként csinál. November elején azt mondta a családjának, hogy síelni megy pár napra, majd vacsorázni vitte barátnőjét, aki szerint Abdeslam egész este zokogott.
A nyomozás egyik sötét foltja a mai napig az, hogy Salah Abdeslam hogyan és miért élte túl a merényleteket. Mielőtt a teljes hallgatás stratégiáját választotta volna, letartóztatását követően Salah Abdeslam a belga rendőröknek azt állította, hogy az utolsó pillanatban meggondolta magát, és úgy döntött, mégsem robbantja fel magát a testére erősített robbanóövvel.
Egy szakértői vélemény megállapította, hogy a robbanóöve, amelyet egy szemetesbe dobott ki, nem működött, de az nem volt megállapítható, hogy a dzsihadista megpróbálta-e működésbe hozni vagy sem. Egy utóbb megtalált levelében viszont Abdeslam azt írta, hogy megpróbálta működésbe hozni a robbanóövet, de az nem működött.
Belgiumban 2018. áprilisában húsz év börtönbüntetésre ítélték, mert három nappal a letartóztatása előtt menekülés közben rendőrökre lőtt. A brüsszeli per során egyértelművé vált, hogy meggyőződéses iszlamista, aki vitatta a bíróság legitimitását, és csak annyit volt hajlandó mondani, hogy Allahba helyezte a bizalmát. Bár embert közvetlenül nem ölt, a vád ellene terrorcselekménnyel kapcsolatos bűnszövetkezetben elkövetett emberölés. Mindent tud a merényletekről. Kérdés, hogy fog-e a párizsi esküdtszéken bármit is mondani az 1800 tanú, sebesült, hozzátartozó vallomásai végighallgatása után. Jövőre a belgiumi merényletek perében is vádlott lesz, ahogy több társa is.