A harmadik szabadlábon védekező gyanúsított, Abdellah Chouaa, azért került a vádlottak partjára, mert az egyik fővádlottat, Mohamed Abrinit kivitte a brüsszeli repülőtérre, amikor az 2015 nyarán Szíriába indult kiképzésre. Később, amikor angliai kitérő után Párizsba érkezett vissza, akkor is Chouaa ment érte.
A 40 éves, kétgyerekes családapa a per kezdete óta mindennap ingben és zakóban jelenik meg, orrán sötétkeretes szemüveggel. A vádlottak üvegfala elé erősített lehajtható székről figyeli a tárgyalást. A szünetekben a másik két szabadon védekező vádlottal álldogál a folyosón, óvatos távolságot tartva a hallgatóság többi tagjaitól, túlélőktől, ügyvédektől, újságíróktól.
Először a volt, majd a jelenlegi feleségét hallgatja meg tanúként az esküdtszék. Az első, aki vallásos muzulmánként fejkendőt visel, feljelentette apósát, Chouaa apját, amiért szalafistaként fiatalokat buzdított arra, hogy jelentkezzenek dzsihadistának Szíriába. Második felesége, aki nem vallásos, azt állítja, hogy az apósa nem szalafista, őt sem akarta soha arra kényszeríteni, hogy fejkendőt viseljen.
Chouaa nem vallásgyakorló, nem jár mecsetbe és nem tartja a ramadánt, a muzulmánok szent hónapját sem, 2014-ben pedig feljelentette saját bátyját, mert azt gyanította, hogy Szíriába készül. „Miből gondolta ezt?” – kérdi tőle az ügyész. „Másképp kezdett öltözködni és gyakrabban imádkozott. Miután akkoriban sokan mentek el Szíriába, megijedtem, azt hittem, ő is radikalizálódik. Aztán egy idő után már nem volt róla hírem. Akkor elmentem a rendőrségre. Azt mondtam magamnak, hogy inkább kerüljön börtönbe, minthogy meghaljon Szíriában”.
A kérdés azonnal felmerül az esküdtekben: hogyan nem vette észre legjobb barátja, Mohamed Abrini radikalizálódását, és miért vitte ki a repülőtérre, amikor Törökországon át Szíriába készült. „Mohamed Abrini soha nem mutatta, hogy radikális lett – mondja a vádlott. – Akkoriban imádott bulizni, szerette a pénzt. Minden csütörtökön együtt jártunk salsázni egy klubba. Nem ugyanaz az ember volt, aki most itt ül. Nem ismerek rá. Nem tudtam, hogy Szíriába utazik, amikor kivittem a repülőtérre, nekem azt mondta, hogy Törökországba megy a barátnőjéhez. Láttam a jegyét is, tíznapos all inclusive nyaralás, repülőjeggyel oda-vissza.”
Amikor Chouaa megtudta, hogy a barátja Szíriába ment, annyira megharagudott rá, hogy nem is vette neki fel a telefont. Aztán mégis elment érte Párizsba, amikor Abrini tíz nap múlva visszajött Európába. „Miért ment érte, ha haragudott rá?” – kérdi az egyik esküdt. „Felhívott Angliából, és bizonygatta, hogy nem volt Szíriában”. Abdellah Chouaa hitt neki, és örült, hogy hazatért a barátja. Semmit nem érzékelt a radikalizálódásából, akkor sem, amikor látta, hogy dzsihadista propagandát néz a laptopján. ”Tény, hogy láttam, ahogy ezeket a videókat nézi, de csak az öccsét nézte, Souleimane Abrinit, aki 2014 elején csatlakozott az Iszlám Államhoz. Mohamed még focit és pornót is nézett, ezt többször szóvá is tettem” – mondja a vádlott.
Amikor Mohamed Abrini védője arra kéri a vádlottat, mondja el, milyen embernek ismerte meg a barátját, Chouaa összeomlik. Hosszan sír, a teremben csend lesz úrrá. Majd halkan annyit mond: „Szerette a szerencsejátékokat, a lányokat, sokat bulizott. Nem gyakorolta ő sem a vallást. Megbíztam benne, és most miatta vagyok itt. Remélem, ezzel ő is tisztában van.”